Inspirace
5 druhů podlah, které lze použít v kuchyni
Přemýšlíte nad tím, jaký materiál zvolit do kuchyně, která patří k nejvytíženějším a nejvíce namáhaným místnostem? Máme pro vás 5 podlahových krytin, které se díky svým vlastnostem do těchto prostor hodí.
Kvůli náročnému provozu nelze použít na těchto místech všechny druhy podlah. Kuchyně kladou na podlahovou krytinu specifické nároky. Například koberce so do kuchyně moc nehodí.
Vinyl
Tato podlaha si poradí s vlhkostí a každodenní námahou a tak je vinylová podlaha do kuchyně vhodná. Kromě těchto základních podmínek přináší vinylová podlaha mnoho výhod. Je odolná vůči poškrábání a je teplá a příjemná na nohy. Navíc pokládka vinylové podlahy není nic složitého a zvládne ji i nezkušený amatér. Také je super, že poškozené lamely vinylové podlahy lze snadno a a rychle opravit.
Výhody vinylu v bodech:
- zvládne drobnou vlhkost,
- je odolný vůči každodennímu náročnému provozu,
- je odolný vůči poškrábání,
- je teplejší a příjemnější na nohy,
- při poškození lze vyměnit.
U vinylu pokročily také technologie finální úpravy. Díky tomu se tento materiál dokáže věrohodně tvářit jako dřevěná podlaha, parkety, kámen nebo dlažba. Je jen na vašem vkusu, zda zvolíte vinylovou podlahu, která bude vypadat jako něco jiného, nebo dáte přednost jednolitému odstínu.
Tip: Nepokládejte vinylovou podlahu pod kuchyňskou linkou. V případě, že by došlo přece jen k poškození krytiny, je možné ji vyměnit. Lépe se výměna provádí u lepených vinylový podlach. Pokud ale zvolíte zámkovou vinylovou podlahu, v případě poškození je nutné podlahu rozebrat až do poškozeného místa, což by mohl být problém v případě, že by na ní stála zmíněná kuchyňská linka. Proto je lepší podlahu nepokládat pod linku, ale pouze okolo ní.
Zobrazit vinylové podlahy
Linoleum
Dalším materiálem je linoleum, který je oproti vinylu přírodního původu. Součástí tohoto materiálu je lněný olej, přírodní pryskyřice a směs drcených přírodnin (např. dřevo, korek, vápencový prášek). Mezi přednosti tohoto materiálu patří jednoznačně:
- pevnost a trvanlivost,
- izolační vlastnosti,
- je antistatický, antibakteriální,
- vhodný pro alergiky.
Stejně jako u vinylu, tak i přírodní linoleum je dostupné v široké škále barev a vzorů.
PVC podlaha (lino)
Do kuchyně lze použít také lino, které se na rozdíl od linolea vyrábí stoprocentním chemickým procesem. Díky jeho vlastnostem se PVC podlaha neláme a nevyžaduje žádnou speciální úpravu.
PVC podlaha je stejně jako vinyl velmi odolný vůči vlhkosti i mechanickému poškození či opotřebení. Podlaha z PVC je rovněž hygienická, antialergická a antistatická. Její čištění je velmi rychlé a snadné, což v kuchyni určitě oceníte. Díky jejím vlastnostem se vám odvděčí dlouhou životností.
Lino je k dostání v mnoha barvách, vzorech a imitacích. Z široké nabídky si vybere opravdu každý.
Korek
Hledáte-li přírodní a ekologický materiál do vaší kuchyně, sáhnout můžete po korku, který je vyroben z kůry dubu korkového a oplývá řadou vlastností. Nabízí výborné izolační a tlumící schopnosti, značnou pevnost a opravdu dlouhou životnost. Je zároveň lehký, pružný a odolný vůči vodě.
Na druhou stranu je korek choulostivý na mechanické poničení. Vadí mu například kamínek uvízlý v botě nebo zvířecí drápy, proto musí být tato podlaha ošetřena lakem, olejem nebo voskem.
K dostání bývá buď ve čtvercových dílcích, které se k podkladu lepí, nebo ho lze pořídit v podobě plovoucí podlahy. Záleží jen na vašich preferencích ohledně vzhledu.
Laminát
Jednou z možností je také laminátová podlaha. Levnější varianty vyžadují mnohem větší péči, neboť nedisponují odolnosti vůči vlhkosti a nárazu. Máte-li v plánu pořídit takovou podlahovou krytinu, připravte se také na případná rizika.
Oproti tomu kvalitní laminátové podlahy nabízejí vysokou odolnost proti zátěži i mechnickému poškození. Díky mnohým inovacím a technologiím je nášlapná plocha ošetřená proti nasákovosti.
Laminát lze pořídit v hladkém nebo zdrsněném vzhledu, který pak ještě více připomíná strukturu napodobeného materiálu (týká se například dřeva).