Zvuková izolace podlahy
Asi každému z nás se už stalo, že ho přišli upozornit sousedé, abychom jim přestali "skákat" po hlavách. Zvuková izolace podlahy je poměrně často opomíjeným konstrukčním prvkem našich staveb. Ve spoustě domů a bytů chybí úplně nebo je realizována nevhodnou technologií.
Základem je konstrukce
Aby vaše bydlení bylo klidné a ničím nerušené, je nutná obrana proti šíření hluku. Základem je zajištění správně navržené a provedené konstrukce domu. Znalost dané konstrukce je základním kamenem správného odhlučnění. Nemá cenu vytvářet další vrstvy a zvyšovat podlahu, pokud jde o vícevrstvý strop, jehož pouhé přeložení a výměna izolace mohou přinést požadovaný účinek.
Kročejový hluk
Pod tímto pojmem se ukrývá zvuk, který vzniká a následně se šíří ve stavební konstrukci. Za vznikem tohoto zvuku může být chůze, pád různých předmětů na podlahu, posouvání nábytku, používání strojů nebo zvuky z hudebních nástrojů. Kročejový hluk se nejčastěji šíří podlahou a stropem z vyššího podlaží do podlaží spodního.
Výběr vhodné izolace
Výběr zvukové izolační podložky je poměrně důležitý, jelikož se tím zbavíte kročejového hluku či nepříjemných sousedů, ale také výrazně prodloužit životnost podlahové krytiny. Kročejová neprůzvučnost, což znamená v maximální míře snížení přenosu hluku způsobeného mechanickými nárazy na podlahu, se tlumí oddělením nášlapné vrstvy od pevného pokladu zvukovou izolací.
Úroveň kročejového hluku je dána skladbou a způsobem provedení podlahy, proto je nutné používat takové materiály, které nevedou zvuk tak dobře. Běžně se používá izolace z čedičové vlny nebo desky z polystyrénu. Srovnatelné jsou i výrobky ze skelných vláken, které spolu s čedičovou vlnou vykazují výrazně lepší zvukově izolační parametry.
Vlastnosti izolace
Nejdůležitější vlastností vhodné kročejové izolace je její elasticita. Čím má kročejové izolace vyšší elasticitu, tím lépe eliminuje hluk především na nízké frekvenci. Izolační podložky musí mít dobré vyrovnávací schopnosti. Důležité je to zejména v případě, pokud si nejste jisti kvalitou a rovinatostí podkladní vrstvy podlahy.
Odhlučnění podlahy
Pořádná kvalitní podlaha potřebuje několik vrstev, přičemž každá z nich má svou vlastní úlohu.
- Základem je suchý a pevný podklad, na který je možné izolaci položit, ať už se jedná o dřevěné desky nebo beton.
- Poté již následuje první vrstva skladebné podlahy. Většinou to bývají dřevovláknité desky nebo desky z minerální vlny, které působí právě jako tepelný a hlukový izolant a zároveň nám vyrovnávají podlahu.
- Následuje vrstva roznášející tlak. Mohou to být dřevotřískové desky, OSB desky, ale jsou na trhu i speciální pochozí desky, kterými se dá tato vrstva přikrýt. Dřevotřískové či OSB desky by měly být silné 1,5 cm. Doporučuje se použít vrstvy dvě, které budou položené křížem na sebe. Tím se bude tlak lépe roznášet a podlaha nebude dunět ani vrzat.
- Na tuto vrstvu lze použít anhydritový potěr.
- Následně přijde kročejová izolace tenkovrstvá.
- A poté již položíme nášlapnou vrstvu, tedy naši vybranou podlahu – plovoucí podlaha, koberce, linoleum nebo parkety.